Postarajte sa o svoje topánky

Postarajte sa o svoje topánky

Postarajte sa o svoje topánky                  

Okrem starostlivého vyberania topánok máme ešte jednu povinnosť a tou je starostlivo sa o nich starať. Chceme predsa, aby nám vydržali čo najdlhšie.

 Topánky z kože

 S roztokom vody a jari alebo s vodou a mydlom odstránite menšie nečistoty a prach.  Ak topánky nosíte v zime, a objavíte na nich stopy z cestnej soli, vyčistíte ich so zmiešanou vodou a octom. Je možné si zakúpiť špeciálnu kefku, ktorou odstránite nečistoty v okolí švov.

 Na hladkú kožu je potrebné používať špeciálne krémy. Nanášajte ich n v tenkej vrstve a preleštite mäkkou handričkou. Tento postup stačí opakovať raz za dva týždne. Ak máte na topánkach ošúchané miesta, tak si zakúpte farebný krém, ktorý tento nedostato pekne zakryje.

Topánky zo semišu

Tieto topánky sú mäkké a pohodlné, no ich hlavnou nevýhodou je , že sú citlivé na vlhkosť a roztoky solí. Z tohto dôvodu je staroslivosť o nich náročnejšia a zložitejšia ako pri kožených topánkach.

Čistenie topánok zo semišu by sa malo robiť s kefkou s mäkkými štetinami, aby nedošlo k ich poškrabaniu. Niekedy len dobré vykefovanie postačí na to, aby sa im vrátil pôvodný vzhľad.

Ak na svojich topánkach objavíte škvrny, použite špeciálnu gumu na semiš a ak sú tie škvrny výraznejšie, veľmi jemný brúsny papier vám pomôže.

Tieto topánky sú veľmi citlivé na vlhkosť. Keď ostanú mokré, celé nasiaknu a zdeformujú sa. Preto je dôležité použivať spreje, ktoré ich ochránia pred vlhkosťou. A ak už ich máte mokré, potom vám odporúčame sušiť ich pri izbovej teplote, nie na vykurovacích zariadeniach.

Tenisky

Tenisky sú najčastejšie využívané pri cvičení, kedy sa veľmi nezašpinia, a preto ich ľudia zanedbávajú. No ich čistením im predĺžime život a to už je dobrý dôvod. Druhý dôvodom na čistenie je, že športové obuv je veľmi dobrý prostredím na množenie baktérií.  To je dôvod prečo by sa mali čistiť veľmi často.  Čistíme ich s teplou vodou alebo špeciálnymi prípravkami. Pri ich sušení je vhodné vypchať ich novinami aby nestratili svoj tvar.

Plátené topánky

Tieto topánky sú ľahké a pohodlné no ich údržba už taká nie je.  Na ich vzhľade je vidieť každú jednu nečistotu. Mnoho žien si myslí, že ich stačí vyprať v práčke. Dámy musíme vás sklamať ale vôbec to nie je také jednoduché.

Takže po znečistení takýchto topánok musí najprv škvrna uschnúť. Potom ich za pomoci kefky a mydla alebo iného čistiaceho prostriedku vydrhneme. Pre vnútorné čistenie používame roztok jedlej sódy a vody. Opláchneme ich vlažnou vodou a na rade je sušenie. Môžeme ich nechať sušiť pri izbovej teplote alebo vonku, no nie na priamom slnku. Na prípadné vybielenie podrážky použijeme trošku bielidla.

Publikované dňa 12/07/2017 Nezaradené 0 493

Súvisiace články

Ako si vybrať bežecké topánky

Ako si vybrať topánky na behanie? Túto otázku by si mal položiť každý človek, ktorý sa tomuto športu venuje. Existuje...

V lete obúvam biele topánky!

Každá žena, ktorá chce byť cez leto trendy, by mala mať aspoň jeden pár topánok v bielej farbe. Či už sú formálne...

Štýlové dierkované topánočky s ihličkovým podpätkom

Nový model krásnych dámskych topánočiek. Členkové topánky m251 v rôznych farbách.

Slávny dizajnér obuvi – Christian Louboutin

Ak chcete aby o vás ľudia hovorili ako o extravagantnej osobe, je nevyhnutné, aby ste zladili svoje oblečenie a obuv...