Čierne šaty

Čierne šaty

Nesmrteľná klasika

 

Počas celého roka nájdeme príležitosť kedy si na seba obliecť čierne šaty. Samozrejme nehovoríme o smútočných záležitostiach. To je iná kapitola. Máme na mysli udalosti ako rôzne oslavy, večierky, svadby, stužkové slávnosti či plesy. Je leto a svadobná sezóna v plnom prúde, ba čo viac pomaly sa chýli ku koncu a po nej príde obdobie stužkových slávností a potom zase obdobie plesov. No ak chceme staviť na istotu a nič nepokaziť, naša voľba bude jednoznačná. Čierne šaty.

Krátke či dlhé?

Keď sme sa už rozhodli, že si oblečieme čierne šaty, výber dĺžky je dôležitý.

čierne šaty 1čierne šaty 2čierne šaty 3čierne šaty 4

Na ples si určite nezvolíme krátke koktejlky. Tie sú vhodné skôr na večierky, svadby či stužkové. Krátke čierne šaty musia určite vyzerať pekne, preto ak máme o pár kíl navyše, nič sa nedeje, treba si len vybrať správny strih. Teda nezvolíme elastické šaty, ktoré zvýraznia všetky nedostatky, ale šaty, ktoré rafinovane skryjú nejaký ten faldík pod riasenie. Rovnako je dôležitý pocit, ak nie sme spokojné s lýtkami, alebo jednoducho sa v krátkych šatoch necítime dobre, zvolíme dlhšie, prípadne úplne dlhé, ktoré potom oživíme doplnkami. Tým sa budeme venovať neskôr. V zásade teda platí, že pred samotnou kúpou sa musíme zamyslieť na akú udalosť chceme šaty kupovať a dbať na to, aby sadli na 100%.

Ako ich doladiť? Poďme na to. Najskôr silonky.

Výber spodného prádla je už každého osobná záležitosť. Tam sa medze nekladú, avšak je dôležité, aby nevkusne nevytŕčalo spod šiat prípadne nepresvitalo. Celkom zaujímavou záležitosťou sú silonky. Etiketa hovorí, že ich treba nosiť najmä do lodičiek na udalosti akou je ples. Sandále sú však veľmi diskutovanou témou. Znalcom etikety sa veľmi nepozdáva neobliekať silonky do sandálov, no ženy si to obhajujú tým, že ak je pedikúra na 100%, nie je dôvod schovávať pekné nohy pod silonky. Zlatou strednou cestou je zvoliť si silonky vo farbe, ktorá sa najviac podobá tej našej, aby neboli okaté. Samozrejme musíme myslieť aj na päty a špičky, ktoré bývajú na silonkách častokrát zosilnené. Ak si obúvame lodičky, v zásad to vôbec neprekáža. Dôležité je aby zosilnené časti nebolo vidno. No ak si chceme obuť sandále, zvolíme si silonky, ktoré zosilnené časti nemajú. Ak to etiketa nevyžaduje, tak si ich radšej nedáme.

Kabelka a topánky...hotová alchýmia

kabelky a topánkyPred pár rokmi sme sa riadili pri výbere topánok a kabelky nepísaným pravidlom, že majú byť rovnakej farby. Dnes už je všetko inak a kľudne si môžeme vziať čierne topánky a kabelku výraznej farby, aby oživila celkový outfit. Čo sa týka výberu topánok, ku krátkym šatám volíme skôr lodičky či sandále na vysokom ihličkovom opätku, ktoré však môžeme zvoliť aj k dlhým šatám, avšak tu môžu byť lodičky aj pohodlnejšie nízke. Čierne alebo inej farby? Otázka na ktorú sa odpovedá veľmi ťažko. Môžu byť farebne hocijaké, len ich treba decentne zladiť s kabelkou a doplnkami. Najlepšou možnosťou by bolo zvoliť si jeden prvok, ktorý zvýrazní a oživí čiernu farbu. Ktorý to bude necháme už na Vás. No nikdy nič nepokazíte, ak k čiernym šatám zvolíte napríklad béžové lakované lodičky a kabelku rovnakej farby. To isté pravidlo platí u červenej farby. Čierne šaty sa veľmi dobre kombinujú s módnymi neónovými farbami, samozrejme ak je to vhodné, na večierky či oslavy. V prípade formálnejšej udalosti by sme mali zvoliť skôr decentnejšiu, ale stále zaujímavú farbu. Napríklad biela, béžová, červená, zlatá, strieborná. Pri výbere farieb sa musíme takisto rozhodnúť podľa príležitosti a v neposlednom rade myslieť na to, aby sa farby navzájom „nebili“, čoho typickým príkladom je zlatá a strieborná. Takže dámy, pozor na to. Zlaté topánky alebo kabelka, tak aj zvyšok ladíme v zlatej farbe.

Doplnky...čo s nimi?

 

Doplnky volíme vždy podľa strihu šiat. Ak máme odhalený dekolt, môžeme si dať kľudne výraznejší náhrdelník, avšak v tomto prípade už zvolíme iba decentnejšie náušnice. Táto zásada platí aj naopak. Ak máme šaty ktoré zakrývajú ramená, zvolíme výraznejšie náušnice a jednoduchší alebo žiadny náhrdelník. No stále sa držíme pravidla nemiešať farby a po mnohým návštevách bižutérií a šepkárskych obchodov Vám poradím, že nie je zlatá ako zlatá! Na to treba dávať veľký pozor, lebo zladiť žlté zlato so champagne zlatom je to isté ako si dať strieborné náušnice a zlatý náhrdelník.

V prípadne náramku a prsteňa platí rovnaké pravidlo, zachovať harmóniu farieb a tiež zvoliť buď oba jemnejšie kúsky, alebo jeden výraznejší a druhý decentnejší. V určitých prípadoch môžeme namiesto náramku použiť aj hodinky. Samozrejme nesmú byť príliš „casual“ ak sa chystáme na väčšiu udalosť. Ak máme hodinky ktoré sa naozaj hodia, teda sú jemné a elegantné, môžeme nimi nahradiť náramok. 

Čo teda na záver? Treba sa riadiť pocitmi a hlavne dbať na harmóniu, prípadne ak si nie sme isté požiadať o radu niekoho, kto má cit pre módu.

Publikované dňa 20/08/2017 Nezaradené 0 10961

Súvisiace články

Vyberáme topánky k spoločenským šatám

V čase plesových sezón, stužkových slávností alebo svadobných a iných spoločenských príležitostí riešime dilemu, aké...

V lete obúvam biele topánky!

Každá žena, ktorá chce byť cez leto trendy, by mala mať aspoň jeden pár topánok v bielej farbe. Či už sú formálne...

Štýlové dierkované topánočky s ihličkovým podpätkom

Nový model krásnych dámskych topánočiek. Členkové topánky m251 v rôznych farbách.

Povieme Vám ako na tesné topánky!

Máte nové krásne topánky. Nič nemôže byť krajšie. No čo ak po dni ich nosenia zistíte, že vás neskutočne tlačia a...