Fakty o topánkach, ktoré ste doteraz nevedeli

Fakty o topánkach, ktoré ste doteraz nevedeli

Topánky majú svoju dlhú minulosť. Už v praveku sa objavovali prvé pokusy o výrobu topánok. V historických obrazoch a nástenných maľbách sa zjavujú ľudia s kožušinami zvierat, ktoré ich nemajú iba ako oblečenie, ale z kožušiny zvierat majú vyrobenú aj provizórnu obuv, aby sa im lepšie chodilo.

Za vznikom topánok stoja Egypťania, ktorý v tej dobe nosili sandále. Keď si pozriete akýkoľvek film z prostredia starého Egypta alebo Grécka, tak každý z nich ich má na nohe. Obuv prezentovala vrstvy do akých obyvatelia patrili. Panovníci mali zdobenú honosnú obuv a poddaný ľud zas jednoduché kožené sandále. Ako prví mysleli na praktickosť Holanďania, ktorí vymysleli drevené topánky, ktoré sa pôsobením vody nezničili. Neskôr sa módnym trendom stali „špicáky“.  Zaujímavosťou bolo, že aj vojaci prispôsobovali brnenie móde a špicaté topánky sa stali súčasťou brnenia.

Neskôr sa začali vyrábať topánky z rôznych materiálov. Postupom času sa zmenili aj špice na topánkach, ktoré boli veľmi nepraktické a vyrobila sa pohodlnejšia obuv. Nosenie topánok sa stalo oveľa komfortnejšie. Problémom dovtedy bolo, že ľavá a pravá topánka boli totožné a preto si ich často zamieňali. Rovnako zaujímavý je fakt, že až do 18. storočia poddaní a chudobní ľudia nemali na výber, nosili rovnaké modely bez rozdielu na pohlavie, zatiaľ čo príslušníci vyšších vrstiev si mohli vyberať. Topánky pre mužov mali vo vtedajšej dobe podpätky, čo bolo úplne normálne v porovnaní s dnešnou dobou. Muža s podpätkami len tak nevidíte. Vtedy sa do nich obúvali šľachtici nižšieho vzrastu. Až v neskoršom období sa podpätky stali čisto ženskou záležitosťou.

Ako roky postupovali, tak sa začali vyvíjať aj ďalšie druhy a modely topánok. Čižmy ako obuv mala prvýkrát na sebe kráľovná Viktória. Odvtedy sa strhol dopyt po čižmách vo viacerých kútoch zeme. Čižmy boli praktické a mali ochrannú funkciu. Vysoký podpätok s otvorenou špičkou sa objavil až v 20. storočí. Ženy nosili takúto obuv v spoločnosti ako symbol ich príťažlivosti. Naša doba sa odvtedy veľmi nezmenila a otvorenú špičku je často u žien vidieť aj teraz. Postupne od 20. storočia začal do ponuky vstupovať rôzny sortiment od nových výrobcov a každý z nich priniesol nový pohľad a inováciu v obuvníckom priemysle.

Publikované dňa 12/07/2017 Nezaradené 0 1000

Súvisiace články

Čierne šaty

Počas celého roka nájdeme príležitosť kedy si na seba obliecť čierne šaty. Samozrejme nehovoríme o smútočných...

Zimné topánky

S príchodom prvého snehu, ktorý tento rok prišiel poriadne neskoro, si mnohé z nás položia otázku "som pripravená na...

Tieto topánky Vám toto leto nesmú chýbať!

Topánky nám umožňujú cítiť sa jedinečne a žiadúco bez ohľadu na situáciu. Z dôvodu, že ich všetci milujeme Vám...

Štýlové dierkované topánočky s ihličkovým podpätkom

Nový model krásnych dámskych topánočiek. Členkové topánky m251 v rôznych farbách.

Opätky a bezbolestne? Vieme ako nato!

Dôležité je vybrať si správnu veľkosť pre Vašu nohu. Ak máte plochú nohu, zvoľte si topánky so širšou podrážkou. Kúpa...